Historia puszki
Puszki aluminiowe zaczęły być stosowane dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. Ich historia wywodzi się z Ameryki i to właśnie tam statystycznie zużywa się najwięcej puszek. Na jednego Amerykanina przypada niespełna 500 puszek aluminiowych rocznie. Dla porównania na jednego Polaka – ponad 70 na rok.
Puszki aluminiowe gdzie wyrzucać?
Z punktu widzenia ochrony środowiska ważne jest, żeby aluminiowe puszki trafiały do recyclingu. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Środowiska należy je wyrzucać do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.
W Polsce poziom odzysku aluminium jest dość wysoki i przekracza 70 proc. Ale nie warto spoczywać na laurach, bowiem po pierwsze puszki w całości nadają się do ponownego przetworzenia, a po drugie odzysk aluminium z puszek można prowadzić w nieskończoność. Metal ten w trakcie recyclingu nie traci jakości.
Dlaczego browarnicy pokochali puszki?
Browarnicy już od wielu lat sprzedają chmielowy trunek w aluminiowych puszkach. Ich niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że nie przepuszczają promieni słonecznych, które powodują utlenianie piwa i mogą doprowadzić do zmiany jego smaku. I choć są tacy, którzy twierdzą, że piwo butelkowe ma lepszy smak, jest to jeden z krążących w browarnictwie mitów. Ale to już zupełnie inna historia.